33 lag og foreiningar får 1,5 mill. kroner til å markere Friluftslivets år

Fylkeskommunen bidrar med pengar til aktivitetar for å få folk opp av sofaen og ut i naturen.

to menn går tur i naturen, i haustver. - Klikk for stort bileteI Friluftslivets år vil det blir arrangert mange aktivitetar utandørs i heile fylket, mange med støtte frå fylkeskommunen. Hans Roger Tømmervold

Frå 1. januar står lag og organisasjonar, skolar og lokale og sentrale aktørar nærmast i kø for å arrangerer aktivitetar ute i friluft. Fylkeskommunen har fordelt 1,5 mill. kroner til store og små arrangement – frå 10.000 til 50.000 kronar per tiltak.

Begeistra for friluft

Målet for friluftsåret er at alle skal finne friluftsglede, bli begeistra for naturen i nærområdet, og få lyst til å delta i aktivitetane.

Det kan Petter Jenset, rådgivar for friluftsliv i fylkeskommune, også skrive under på.

-  Dette er viktige mål for oss også. Derfor ønsker vi å bidra til at det blir arrangert mange aktivitetar i fylket, slik at fleire kan delta og få gode opplevingar utandørs og finne ein aktivitet å trivast med over tid, seier Jenset

Fylkeskommunen inviterte frivillige lag og organisasjonar, kommunar, regionale kulturinstitusjonar og frivillige, til å søke om støtte innan 1. november.  No er pengane fordelt til små og store aktivitetar i heile fylket.

-  Med det bidrar vi til eit stort mangfald av friluftslivsaktivitetar og arrangement, og til at ulike aktørar i heile kultursektoren kan finne saman og skape opplevingar i friluft, seier Jenset.

Får støtte

Desse har fått støtte til aktivitetar i 2025:

Søkar og aktivitetTilskotSamandrag av søknad
Molde kommune: Landart i Moldemarka - å oppdage naturen gjennom kunst50000Kombinere skapende kunstaktivitet  med opplevelser i naturen og bidra til nye måter å oppdage naturen på gjennom kunst. Brukere i enheten bo/habilitering i Molde kommune inviteres til å være med på en skapende prosess sammen med kunstner Heidi Rødstøl for å oppdage sine kunstneriske ressurser i naturen. Det skal ende opp i en utstilling utendørs.
DNT Romsdal: Hyllest til friluftslivet!50000Flere større arrangement og markeringer gjennom 2025 for å vise frem lokale friluftslivstilbud. Skal samle mennesker for å inspirere flere til å komme seg ut, oppdage og benytte sin nærnatur, prøve nye friluftslivsaktiviteter, skape gode holdninger og formidle kunnskap rundt et naturvennlig friluftsliv. Skape samarbeidsarenaer for flere frivillige foreninger.
Sunnmøre Sopp- og nyttevekstforening: Sanking og mat i Friluftslivets år500001) utdanne frivillige som nyttevekstkyndige og instruktørar 2) lage og servere mat av sopp og nyttevekster på turar og soppkontrollar nært Langevågen, Ørsta/Volda, Ålesund og Tafjord, 3) fleire turar i nærmiljøet med rettleiing om sopp, nyttevekster og felles matlaging. Arrangement rundt Soppens dag / Friliuftslivsdagen, 4) eigne kurs om sopp og matlaging.
Friluftsrådet Nordmøre og Romsdal, kommunalt oppgavefellesskap: Få skolene med på Friluftslivets år 202550000Styrke tilbudet vi skal å gi til skolene våre  i Friluftslivets år. Midler i forbindelse med "Alle skoler båler" i uke 4.
Åfarnes barne- og ungdomsskole: Livet i fjøra og havet for alle40000"Livet i fjøra og havet for alle" handlar om å gjere naturen i fjøra og havet tilgjengeleg for folk i allealdrar og med ulike behov. Målet er at alle skal få oppleve og lære om økosystema i fjøra og havet gjennom tilpassa aktivitetar.
Tonehimmel: Tonehimmel50000Festival for samtidsmusikk i Volda på Sunnmøre, festival 24.-29. jun. Opplevelser der kunsten, naturen og menneskene er med som  likeverdigeparter i opplevelsen, vi skaper dem sammen.  15 konserter/arrangement, de fleste utekonserter, med tur og vandring i naturen, blant annet  rundt Rotevatnet i Volda, tur til Kalsethola og Folkestad. 18. januar lager vi en konsert rundt bålet med publikum, delvis improvisert. Kan bli gjentatt høsten 2025.
Herøy dykkerklubb: SJØNÆR - Festival Over og Under Havet50000Gir både nybegynnere og erfarne deltakere muligheten til å utforske og lære om havet gjennom aktiviteter som snorkling, fjørevandring, og kajakkpadling. Festivalen består av"Sunday Funday" med åpne aktiviteter for alle.  For å kunne nå flere samtidig og dekke flere grupper på kortere tid, er det behov for å utvideutstyrsparken.
Romsdal og Nordmøre krets av Norges speiderforbund: Mangfold i 100-meters skogen50000Lett tilgjengelige utendørsaktiviteter til alle årstider- båltur, speidertur, overnattingstur, tur med mat, tur med venner og tur med mening i nærområdet der folk bor.
Operaen i Kristiansund AS: Allsangtur på Frei50000Operaen i Kristiansund (OiK) ønsker å arrangere et lavterskeltilbud hvor vi inviterer til fellestur i nærnatur på Prestmyra på Frei og hvor vi synger underveis og rundt bålet. Tre ulike turer i perioden 1.mai til 15.juni 2025. Fredagsturen: vil foregå på dagtid. Lørdagsturen vil hovedsakelig henvende seg til barnefamilier. Her blir det sangleker og bevegelse for store og små. Søndagsturen der deltakere blir kjent med sanger bl.a fra den norske sangskatten.Operaen i Kristiansund stiller med forsanger, gitarist, sanghefter, bålmat og ved til leirbålet.
DNT Romsdal: Seniorer ut i nærnatur50000I Rauma har DNTRomsdal hatt stor suksess med egen seniorgruppe og ukentlig, fast tilbud om UTE trening. Dette tilbudet ønsker foreningen iå etablere i andre kommuner.
Stiftinga Geirangerfjorden verdsarv: Felles feiring i friluft50000Verdsarven Vestnorsk fjordlandskap rundar 20 år iFriluftslivets år 2025. Mykje av feiringa vil skje i friluft og med ein del lågterskel familiearrangement.
Romsdal og Nordmøre krets av Norges speiderforbund: Friluftslivsdag på de videregående skolene i fylket50000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i de videregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
Sunnmøre friluftsråd: 2024 - Aktivitetstiltak i friluftslivets år 2025 - Friluftslivsdag på dei vidaregåande skolane i fylket50000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i devideregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
Friluftsrådet Nordmøre og Romsdal, kommunalt oppgavefellesskap: 2024 - Aktivitetstiltak i friluftslivets år 2025 - Friluftslivsdag på dei vidaregåande skolane i fylket50000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i de videregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
Norges jeger- og fiskerforbund Møre og Romsdal: Friluftslivsdag på dei vidaregåande skulane i fylket - Nordmøre og Romsdal50000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i de videregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
DNT Romsdal: 2024 - Aktivitetstiltak i friluftslivets år 2025 - Hele familien i friluft50000Friluftsrelaterte introduksjonskurs/introduksjonsturer, spesielt for barnefamilier: turmatkurs, aktivitetskurs friluft (for å aktivisere barn med friluftslek), kart og kompass, stikurs for seniorar, ferskingekurs i friluft (for familier), nybegynner på telting, begynner på vintertelting, vintertur på ski med familie, hytte til hytte med barn, den første hytteturen med barn (småbarnsturer), første hengekøyetur.
DNT Romsdal: Friluftslivsdag på dei vidaregåande skulane i fylket FÅ2550000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i devideregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
DNT Sunnmøre: 2024 - Aktivitetstiltak i friluftslivets år 2025 - Friluftslivsdag på dei vidaregåande skolane i fylket50000Friluftslivsdager der friluftsliv og livsmestring står på agendaen i de videregående skolene i fylket: felles foredrag, stands der organisasjonene viser seg fram og aktiviteter både inne og ute rundt skolen.
DNT Sunnmøre: Friluftsdager for synshemmede50000Tilby to padledager og to turdager for synshemmede med ledsagere i 2025. De
Norges jeger- og fiskerforbund Møre og Romsdal: Friluftslivsdag på dei vidaregåande skulane i fylket - Sunnmøre50000Vi ønsker å arrangere friluftslivsdagar der friluftsliv og livsmeistring står på agendaen i dei vidaregåande skulane i fylket.
Jazzsirkelen 04: 2024 - Aktivitetstiltak i friluftslivets år 2025 - Friluftsjazz50000To gratis friluftskonserter i samarbeid med DNT Sunnmøre. Den ene konserten er planlagt som en tradisjonell konsert på en av DNT sine turer eller ved en av DNT sine hytter på Sunnmøre. Den andre er tenkt som en kombinasjon av musikalsk vandring hvor publikum kan ta del ikonsertutførelsen sammen med musikerne, samtidig som de opplever den fantastiske naturen.
Hareid kommune: Jakten på turmagien - Seinsommarfest50000I samarbeid med Seinsommarfest, invitere til foredrag med Alexander Read, i kombinasjon med promotering av Friluftsknappen. Det vil også vere mindre markeringar som t.d. "Hele Norge båler" i samarbeid med lokale speidargrupper
Møre og Romsdal kunstsenter: Kunst i ett med naturen50000Utvikle et stedsspesifikt verk til Hjertøya, skapt av Joar Nango, festivalkunstner for Moldejazz, og TrondheimJazzorkester. Formålet med prosjektet er å forene profesjonelle kunstnere og lokale krefter, for å skape kunstopplevelser som er unike og gjør en forskjell. Legge til rette for bærekraftige kunstproduksjoner som sprenger de institusjonelle grensene og har lokal forankring.
Rauma kommune: Skøyteglede i Rauma50000Øke interessen for å delta på fritidsaktivitet utendørs og legge til rette for flere aktive barn og ungdommer på skøyte- og hockeybana i Isfjorden.
Friluftsrådet Nordmøre og Romsdal, kommunalt oppgavefellesskap: Ordførertur i FÅ2550000Friluftsrådet ønsker i samarbeid med 13 medlemskommuner å gjennomføre 13 ordførerturer hvor innbyggere inviteres på tur og bålsamtaler.
DNT Sunnmøre: Mestring i friluft50000Tilby flere friluftsrelaterte introduksjonskurs/introduksjonsturer, med spesielt hovedfokuspå barnefamilier. Kursene blir holdt av instruktører/turledere lokalt: turmatkurs, aktivitetskurs friluft (om aktivisere barn med friluftslek), kart og kompass,ferskingekurs i friluft (for familier), nybegynner på telting, begynner på vintertelting, vintertur på skimed familie, hytte til hytte med barn, den første hytteturen med barn (småbarnsturer), første hengekøyetur og andre friluftsrelaterte kurs/lavterskelturer, stikurs. Noen kurs vil bidra til å bygge oppunder friluftsknappen.
DNT Romsdal: Friluft i fritid for alle40000Satsning på utvidelse av aktivitetstilbudet for ungdom i DNT Romsdal gjennnom FÅ25:  varierte aktiviteter i natur og nærmiljø, med fokus på inkludering og tilrettelegging, opplæring og mestring uansett ferdighetsnivå. Gjennom faste regelmessige fritidsaktiviteter, opplæringstilbud, kurs, og spennende ferieopplevelser skaper vi et trygg og inkluderende arena som alle kan delta inn i.
DNT Sunnmøre: Friluftskompetanse til ungdom50000Kompetanseheving av nye og engasjerte ungdom som vi ønsker å rekruttere til ledere av friluftslivsaktivteter. Kurs vi ønsker å holde: Turlederkurs, introkurs kajakk, skredkurs, kartog kompass og andre friluftsrelevante kurs. Vi ønsker også å arrangere turlederturer og regionsamling sammen med DNT Romsdal, men også lokale samlinger og aktiviter i nærmiljøet.
Holmemstranda idrettslag: Skidag10000Lavterskel skidag med skiturer, natursti, skileik og overraskelser påbålet.
Moldespeiderne: Moldespeidernes gruppeleir 202540000Invitere barn og unge til  friluftslivet på holmene, gjennom et åpent arrangement for ulike aldersgrupper.
Rauma Skisenter AS: Økt aktivitet i Friluftslivets år 2025 og i årene som kommer – Rauma Skisenter30000Tiltak for å kunne bidra til at enda flere barn og unge kommer seg ut om vinteren og får oppleve gleden ved å være utendørs med snø og aktivitet. 1.Invitere alle ungdomsskoler i Rauma kommune til en dag i skitrekket i januar.2. Vintercamp for ungdom i vinterferien3. Aktivitetsdag Skorgedalen. I samarbeide med Frivillihetssentralen, Flykninghjelpen, Idrettskretsen, Skorgedalen velforening
DNT Sunnmøre: Friluftsfestival og 1/3/7 fjellstur40000Friluftsfestival i 2025, med hovedvekt rundt en 1/3/7fjellstur. 9 dager med aktiviteter i august 2025. Naturfestivalen med trilleturer, seniorturer, ungdomsaktivitet, barnas turlags turer, ulike kurs som kajakk-kurs og turmatkurs, vi kan arrangere friluftsskole samme uke.

I løpet av året og vil desse og andre arrangørar legge inn sine aktivitetar i kalenderen til Friluftsåret, slik at det skal bli lett å få oversikt over alt som skjer, og delta. Her finn du kalenderen på Friluftslivets år 2025.